Inauguracja 17. tyg. św. Krzysztofa w Leśnej Podlaskiej- relacja

Festyn17072016 486W Leśnej Podlaskiej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej, którego kustoszami są Paulini,  w niedzielę 17 lipca br., zainaugurowany został XVII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem „Niesiemy Miłosierdzie drogami świata”. MIVA Polska  we współpracy z Paulinami oraz władzami Gminy w Leśnej Podlaskiej zorganizowała Festyn św. Krzysztofa promujący bezpieczne zachowania na drogach oraz pomoc misjonarzom na środki transportu w ramach Akcji św. Krzysztof 1 gr za 1 km. Główne uroczystości rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem Przewodniczącego Komisji Episkopatu  Polski ds. Misji Bp. Jerzego Mazura SVD, ordynariusza ełckiego. 

Od godzin porannych na placu św. Józefa w pobliżu kościoła stały stoiska namiotowe MIVA Polska. podczas każdej Mszy św. w Sanktuarium Leśniańskim kazania głosił dyrektor MIVA Polska, ks. Jerzy Kraśnicki i poświęcał pojazdy. W swoich homiliach poruszał tematy związane z bezpieczeństwem na drogach. W nawiązaniu do Ewangelii o dwóch siostrach Łazarza Marii i Marcie, kaznodzieja zwracał uwagę i podkreślał, że „powinniśmy być chrześcijanami nie tylko w kościele, ale i za kierownicą. Nie wolno nam narażać swego życia i innych na niebezpieczeństwo poprzez brawurę, nadmierną prędkość i lekceważące zachowania.” - mówił dyrektor MIVA Polska, który także pełni funkcję Zastępcy Krajowego Duszpasterza Kierowców. Zachęcał też do rachunku sumienia Kierowcy na podstawie Dekalogu Kierowcy MIVA. Mówiąc o potrzebach misjonarzy w zakresie środków transportu wspomniał misjonarzy Paulińskich z Kamerunu i RPA, którzy również korzystali już wielokrotnie z pomocy MIVA Polska.

 

Podczas poświęcenia pojazdów kierowcy otrzymywali obrazek św. Krzysztofa i Dekalogiem Kierowcy oraz poświęcone breloki z wizerunkiem Patrona Kierowców i składali ofiary na pojazdy misyjne w ramach akcji 1 gr za 1 km.   

Centralnym punktem obchodów była Msza św. o godz. 11:30 w intencji Kierowców oraz dobroczyńców i Przyjaciół MIVA Polska pod przewodnictwem Bp. Jerzego Mazura. Razem koncelebrowali ją ks. Jerzy Kraśnicki dyrektor MIVA Polska,  o. Marek Moga OSPPE przeor zakonu Paulinów w Leśnej Podlaskiej i zarazem Proboszcz Parafii  leśniańskiej oraz kapłani z dekanatu Biała Podlaska. Obecni też byli misjonarze m.in. br. Daniel Kloch OMI, który od 24 lat pracuje na Madagaskarze oraz Zofia Sokołowska, świecka misjonarka z Peru. Zgromadzeni wierni wraz pielgrzymami oraz zaproszonymi gośćmi wypełnili Sanktuarium. Msza św. rozpoczęła się uroczystą procesją z figurą św. Krzysztofa, którą nieśli do świątyni strażacy z miejscowej OSP.Festyn17072016 370

W swojej homilii Biskup Jerzy Mazur podkreślił na początku znaczenie Tygodnia św. Krzysztofa: „Ta inicjatywa MIVA Polska łączy w sobie duszpasterską troskę o bezpieczne poruszanie się po drogach oraz konkretną pomoc polskim misjonarzom i misjonarkom w zakresie środków transportu”.

Nawiązując zaś do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży powiedział: „Te dni to także o wiele większy niż zwykle ruch na naszych drogach w Polsce. Wielu też ze świata, szczególnie z Europy będzie podróżować po naszych drogach. Stąd też w tym czasie naszym priorytetem powinna być szczególna troska o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Nasza modlitwa przed i po podróży, chociażby pobożnie uczyniony znak krzyża, wzajemna życzliwość na drogach i szacunek wobec innych, opanowanie pokusy nadmiernej prędkości i innych często egoistycznych i lekkomyślnych zachowań, wyzbycie się zgubnego pośpiechu, wreszcie zawsze konieczna trzeźwość, niech będą świadectwem wiary
i wypełniania przykazania miłości Boga i bliźniego.”

W trwającym Jubileuszowym Roku Miłosierdzia Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, nawiązując do ewangelicznych Sióstr Marii i Marty, podkreślił, że aby „nieść Boże Miłosierdzie do świata” potrzebna jest zarówno modlitwa jak i konkretne uczynki miłosierdzia. Misjonarze potrzebują naszej modlitwy, ale i naszej pomocy, aby wypełnić swoja misję: „W czasie Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa – podobnie jak w poprzednich latach – wspieramy polskich misjonarzy i misjonarki w zakupie środków transportu poprzez udział w Akcji św. Krzysztof – 1 gr za 1 km.     Każdy pojazd w rękach misjonarza, to dla wiernych w wielu odległych miejscach możliwość częstszego uczestniczenia we Mszy św. i słuchania Słowa Bożego; to obecność kapłana, który pojedna z Bogiem, opatrzy chorych sakramentami; to ratunek dla niejednego chorego, którego misjonarze i misjonarki dowiozą do szpitala; to pomoc w dostarczeniu do szpitala matki mającej komplikacje w czasie porodu; to zaopatrzenie dla szkoły i ośrodka zdrowia; to często jedyny sposób komunikacji ze światem”.  

Podziękował tez dla MIVA i wszystkich Dobroczyńców za „wielkie dzieło” dla misji i pomoc przekazaną w 2015 roku na pojazdy dla misjonarzy. „Dzięki tym funduszom zostało zakupionych 38 samochodów terenowych i osobowych, 1 ambulans, 11 motocykli i skuterów, 1 motorower oraz 438 rowerów dla katechistów misyjnych. Pojazdy te już służą w 32 krajach misyjnych, najwięcej w Afryce” – mówił kaznodzieja.

Zaznaczył też, że przybycie do Sanktuarium Matki Bożej w Leśnej Podlaskiej w roku Miłosierdzia, jest przekroczeniem Bramy Miłosierdzia i wejściem do miejsca, gdzie Bożego Miłosierdzia możemy doświadczyć i się uczyć.

 

Jako dar ołtarza, oprócz chleba, wody i wina, została złożona Wielka Księga Wdzięczności MIVA Polska, zawierająca listy do MIVA, Dobroczyńców i Kierowców  z podziękowaniami od misjonarzy z całego świata za pomoc w zakupie pojazdów oraz zdjęcia ofiarowanych pojazdów.Festyn17072016 651

Na zakończenie Eucharystii do zgromadzonych jak do uczestników ruchu drogowego zwrócił się z apelem Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komedy Wojewódzkiej w Lublinie nadkom. Robert Koźlak. „W 2016 roku na terenie kraju doszło do 15137 wypadków drogowych w ich wyniku 1291 osób poniosło śmierć a 18386 zostało rannych(..)Nie tylko przestrzeganie przepisów ale również życzliwość, wzajemny szacunek oraz kierowanie się rozsądkiem może pomóc nam uniknąć wypadków.(…) Apeluję zatem do wszystkich uczestników ruchu o poszanowanie własnego życia,  życia  bliskich nam osób i wszystkich tych,  których spotkamy na drodze swojej podróży”. Dodał też, aby pamiętać o ludziach starszych i uczulać ich na zagrożenia, gdyż wielu z nich co roku jest ofiarami wypadków.

Swoje słowo do obecnych skierował również Jacek Czachor, kapitan Orlen Team, wieloletni utytułowany motocyklista rajdów terenowych i pilot rajdowy Marka Dąbrowskiego, szczególnie w Rajdzie Dakar. Jako Ambasador Akcji św. Krzysztof 2016, utytułowany sportowiec zachęcał do udziału w Akcji św. Krzysztof - 1 gr za 1 km i pomocy misjonarzom w zakupie pojazdów. „Spotykałem się z misjonarzami na trasach rajdowych Rajdu Dakar. Miałem okazję widzieć ich pracę i wiem jak bardzo potrzebują środków transportu i naszej pomocy”.

Wśród znakomitych gości zebranych w Sanktuarium był także Poseł na Sejm RP Marcin Kamil Duszek, który wielką życzliwością darzy misjonarzy i stara uczestniczy w akcjach misyjnych.

Jak co roku została wręczona Złota Kierownica św. Krzysztofa. W tym roku laureatem tej nagrody przyznawanej przez MIVA i krajowe Duszpasterstwo Kierowców został o. Nikodem Kilnar z Jasnej Góry, Duszpasterz Muzyków Kościelnych w Polsce – pomysłodawca Pielgrzymki Kierowców na Jasną Górę. Nagrodę ufundowało Przedsiębiorstwo ROBI z Bielska Białej.

Po Mszy świętej na parkingach w okolicy kościoła biskup w towarzystwie Jacka Czachora poświęcił samochody oraz pojazdy policji  i straży pożarnej. Biskup w czasie poświęcania pojazdów podróżował terenowym pickup’em. Taki samochód jako dar polskich kierowców zostanie wkrótce przekazany dzięki MIVA Polska na misję Sióstr Służebnic Ducha Świętego do Livingstone, w Zambii.

Na wiernych na placu przykościelnym w ramach Festynu św. Krzysztofa zostały przygotowane rozmaite atrakcje. Można było wziąć udział w loterii misyjnej i wygrać rower górski ufundowany przez Decathlon Targówek z Warszawy. Na stoiskach przygotowanych przez MIVA można było zaopatrzać się w m.in.  breloczki z Madagaskaru, RPA i z Peru czy też obrazy z Afryki i inne pamiątki z Afryki i Ameryki Łacińskiej. Stoisko zaś św. Krzysztofa oferowało  odblaski dla pieszych, trójkąty odblaskowe, naklejki z modlitwą Kierowcy do samochodu, modlitewniki św. Krzysztofa, różańce samochodowe i inne pamiątki. Dzieci mogły się fotografować przy fotościance  MIVA. Niemałą trakcją były też drewniane rowery lokalnego artysty z Białej Podlaskiej, Sławomira Weremkowicza. Festyn17072016 834 1

Dzięki współpracy z Instytutem Transportu Samochodowego można było spróbować swoich sił na symulatorze dachowania. Policjanci z Białej Podlaskiej prezentowali pojazdy policyjne oraz zachęcali do prób  w „alko goglach”. Straż Pożarna z Leśnej Podlaskiej zorganizowała dla chętnych pokazy ratownictwa drogowego.

W trakcie całego Festynu otwarta była kuchnia misyjna. Były kiełbaski z grilla bigos. Atrakcją były „ciasteczka z misyjną nutą” przygotowane przez Panią Teresę.

W godzinie Miłosierdzia zgromadzeni na Festynie modlili się w intencji kierowców i o bezpieczne Światowe Dni Młodzieży. Potem nastąpiły opowieści br. Daniela Klocha, który opowiadał o perypetiach w pracy misyjnej na Madagaskarze. Brat Daniel wylosował też główną nagrodę loterii misyjnej: rower górski.

Wójt Gminy w Leśnej Podlaskiej Paweł Kazimierski, o. Marek Moga OSSPE przeor z Leśnej Podlaskiej oraz Poseł na Sejm RP Marcin Kamil Duszek zostali uhonorowani tytułem Przyjaciela MIVA Polska.

Wydarzenie uświetnił koncert zespołu z Meksyku – „Los Amigos”. Artyści grali największe meksykańskie przeboje takie jak popularna „La Cucaracha”.

Patronat nad wydarzeniem objęli Radio Podlasie oraz tygodnik Echo Katolickie.

 

Relację przygotowali: Łukasz Wilk oraz ks. Jerzy Kraśnicki

 

Relacje festynu w mediach:

 

http://lubelska.policja.gov.pl/lub/aktualnosci/59165,KWP-Ogolnopolski-Festyn-sw-Krzysztofa.html

http://www.slowopodlasia.pl/5623/rajdowiec-jacek-czachor-na-festynie-w-lesnej

http://www.podlasie24.pl/powiat-bialski/kosciol/lesna-podlaska-kierowcy-uczcili-sw.-krzysztofa-1d23b.html

http://www.biala24.pl/galeria,ogolnopolski-festyn-sw-krzysztofa-w-lesnej-podlaskiej,4147

http://www.photoblog.pl/lesnapodlaska/174741315/9489623/

http://www.radiobiper.info/index.php/wiadomosci/gminy/129-wiadomosci-gminy-lesna/2465-lesna-podlaska-ogolnopolski-festyn-sw-krzysztofa-galeria

http://moje.radio.lublin.pl/zbieraja-na-pojazdy-dla-misjonarzy-ogolnopolski-festyn-w-lesnej-podlaskiej.html

 

Karta wypominkowa 2017-1

Zobacz nasze filmy:

więcej...Ten serwis wykorzystuje pliki cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.